Brodawki, często nazywane też kurzajkami, są to charakterystyczne grudkowate zmiany, które mogą występować zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Najczęściej brodawki można spotkać na stopach, dłoniach i palcach, ale występują także na narządach płciowych i w innych mniej typowych miejscach. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), zaliczany do jednych z najczęściej atakujących ludzi wirusów. Szacuje się, że na brodawki cierpi około 7-10% ogólnoświatowej populacji. Jak sobie z nimi radzić? W dzisiejszym wpisie opiszemy skuteczne metody usuwania brodawek.
Dlaczego warto usuwać brodawki?
Usuwanie brodawek jest polecane przede wszystkim dlatego, że zmianami tymi można się bardzo łatwo zarazić. Wystarczy dotknąć przedmiotu, który wcześniej dotykała osoba z kurzajką na dłoni, aby zostać zainfekowanym. Osoba, która ma brodawkę w jednym miejscu może także sama roznieść ją na inne partie swojego ciała. Z tych względów wczesne rozpoznanie kurzajek i ich usunięcie jest niezwykle istotne. Dzięki temu zapobiegamy rozprzestrzenianiu się tego wirusa.
Łyżeczkowanie brodawek
Jest to często stosowana metoda usuwania tych zmian skórnych. Zabieg polega na precyzyjnym wycięciu kurzajki wraz z jej korzeniem, dzięki czemu problem na pewno już do nas nie powróci. Łyżeczkowanie wykorzystuje się w walce z brodawkami zwykłymi i brodawkami stóp.
Chirurgiczne usuwanie brodawek
Jest to inwazyjna metoda pozbycia się brodawek. Zabieg jest wykonywany przez chirurga, który wycina kurzajki wraz z ich korzeniami oraz z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa, dzięki czemu te zmiany skórne nie będą już nękać pacjenta, a zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej zostanie zredukowane do minimum. Ten rodzaj usuwania kurzajek jest polecany szczególnie w przypadkach, kiedy lekarz podejrzewa, że zmiana może mieć złośliwy charakter. Wycięty fragment skóry jest poddawany badaniu histopatologicznemu.
Laserowe usuwanie brodawek
Jest to nowoczesny i skuteczny sposób na poradzenie sobie z brodawkami o łagodnym charakterze. Lampa używana do przeprowadzania tego zabiegu emituje fale elektromagnetyczne, które są absorbowane przez płyn wewnątrz i zewnątrztkankowy. Dzięki temu wytwarzane jest ciepło, które sprawia, że zmiana skórna wyparowuje. Dużą zaletą tej metody jest precyzja oraz nienaruszanie okolicznych tkanek, ponieważ laser działa punktowo.