Wybór lekarza pierwszego kontaktu jest niezwykle ważny, bo to do jego gabinetu udajemy się z częstymi dolegliwościami. Lekarz internista pomaga nam wyleczyć infekcje, kieruje na specjalistyczne badania, wystawia recepty w celu kontynuacji leczenia, a także zleca niezbędne badania profilaktyczne. Wyjaśniamy, co wziąć pod uwagę, wybierając lekarza pierwszego kontaktu.
Dlaczego wybór dobrego lekarza pierwszego kontaktu jest tak ważny?
Wybór lekarza pierwszego kontaktu wpływa nie tylko na nasz komfort psychiczny, ale także stan zdrowia. Dzięki możliwości szybkiego dostania się do lekarza możemy uniknąć zbędnego stresu oraz powikłań, jakie wiążą się z długim oczekiwaniem na wizytę i rozpoczęcie leczenia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lekarza pierwszego kontaktu?
Po pierwsze: doświadczenie i podejście lekarza do pacjenta
Do zadań lekarza pierwszego kontaktu należy wczesna diagnostyka schorzeń. Z tego względu powinien od mieć odpowiednie doświadczenie. Nie mniej ważne jest podejście do pacjenta, bo pozwala ono uniknąć niepotrzebnego stresu, który wiele osób odczuwa przed wizytą u lekarza.
Po drugie: czas oczekiwania na wizytę
Ważnym kryterium wyboru lekarza pierwszego kontaktu, czyli tzw. lekarza rodzinnego, jest też czas oczekiwania na wizytę. Często o tym zapominamy, a szybka konsultacja to szybsze leczenie, które jest kluczowe nie tylko w przypadku poważnych schorzeń. Trzeba sprawdzić godziny przyjęć pacjentów, bo mogą one utrudniać dostanie się do lekarza, np. bez konieczności brania dnia wolnego w pracy. Coraz częściej zdarza się, że lekarze pierwszego kontaktu przyjmują pacjentów także w soboty, co ułatwia dostęp do usług medycznych. W naszej przychodni prywatnej każdy pacjent uzyska niezbędną pomoc medyczną, także w poradni internistycznej. Oprócz możliwości skorzystania z porady lekarza internisty oferujemy także porady lekarzy innych specjalizacji m.in. ginekologa, kardiologa, pulmonologa, neurologa i lekarza medycyny pracy.
Po trzecie: dostępność usług medycznych w jednej przychodni
Możliwość skorzystania z usług lekarzy różnych specjalizacji w jednym miejscu to nie tylko spore ułatwienie, ale także gwarancja, że w razie konieczności będziemy mieli wykonane badania bez zbędnej zwłoki.
Po czwarte: możliwość wykonania różnych badań w przychodni
Wybierając lekarza pierwszego kontaktu, warto wziąć także pod uwagę możliwość wykonania różnych badań np. USG i EKG w przychodni, w której on przyjmuje.
Po piąte: lokalizacja przychodni
Lekarz rodzinny powinien przyjmować jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli w pobliżu nie ma przychodni, to warto wybrać taką, do której w miarę szybko i bez problemów dojedziemy nie tylko samochodem, ale także komunikacją miejską.