Każda kobieta powinna odwiedzić ginekologa przynajmniej raz w roku. Pierwsza wizyta zalecana jest już u nastolatek, które zaczęły miesiączkować. Niestety, wiele kobiet pojawia się u ginekologa, dopiero gdy zajdą w ciążę… Warto jednak już wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować się do wizyty, a także, jak przygotować się do badania ginekologicznego.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa to duży stres dla nastolatki, która musi o swoich intymnych sprawach rozmawiać z lekarzem. W przypadku nieletnich pacjentek wizyta odbywa się w towarzystwie osoby dorosłej, najczyściej mamy, jednak może to być też opiekun prawny. Dziewczęta, które ukończyły 16. rok życia, muszą wyrazić swoją zgodę na badanie. Przygotowanie do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym obejmuje przede wszystkim rozmowę na temat badania, aby nie było ono dla nastolatki zaskoczeniem. Przed samym badaniem konieczne jest wykonanie zabiegów higienicznych, czyli dokładne podmycie się wodą i kosmetykiem do higieny intymnej. Odświeżyć można się także w gabinecie ginekologicznym, gdzie w toalecie można skorzystać z bidetu. Ważne: w przypadku upławów lub innych dolegliwości, które mogą wskazywać np. na infekcję intymną, podmycie się przed samym badaniem może utrudnić postawienie diagnozy. Warto na wizytę u ginekologa włożyć spódnicę lub sukienkę.
Jak przygotować się do kontrolnej wizyty u ginekologa?
Kobiety, które mają już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa i zamierzają wykonać jedynie rutynowe badanie na fotelu ginekologicznym, nie muszą specjalnie się przygotowywać. Jeżeli podczas badania ma zostać pobrany wycinek w celu wykonania cytologii, wówczas trzeba pamiętać o:
- powstrzymaniu się od współżycia przez 48 godzin przed badaniem,
- konieczności przerwania leczenia np. globulkami dopochwowymi na 48 godzin przed wizytą,
- rezygnacji z irygacji pochwy także na dwa dni przed badaniem.
Czy wizyta u ginekologa wymaga depilacji miejsc intymnych?
Nie tylko nastolatki zastanawiają się nad koniecznością depilacji miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa. Owłosienie łonowe nie musi być usuwane, jeżeli nie ma ku temu wyraźnych wskazań, czyli nie są planowane inwazyjne zabiegi ginekologiczne. Kwestie estetyczne to indywidualna sprawa każdej kobiety, a dla ginekologa owłosienie łonowe nie jest niczym dziwnym.