Kardiologia zajmuje się wrodzonymi i nabytymi chorobami serca i układu krążenia. Lekarz o tej specjalizacji przeprowadza badania, zanim postawi diagnozę i przejdzie do leczenia schorzenia.
Czym zajmuje się lekarz kardiolog?
Kardiolog zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób serca, naczyń krwionośnych i układu krążenia. Jest bardzo ważnym specjalistom, bo potrafi zapobiegać udarom, wylewom i zawałom, a często i zgonom. Do poradni kardiologicznej Spółka Lekarska Sp. z o.o. warto udać się nie tylko, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, ale również profilaktycznie, ponieważ mamy możliwość uchronić się przed konsekwencjami choroby. Niekiedy pacjenci zgłaszają się zbyt późno i lekarz nie może już pomóc. Podstawowym zakresem pracy kardiologa jest leczenie: nadciśnienia tętniczego, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, schorzenia układu krążenia związane z wiekiem. Dział medycyny dzieli się na kardiologię inwazyjną, nieinwazyjną, dziecięcą oraz kardiochirurgię. Ten ostatni dział zajmuje się leczeniem operacyjnym, czyli wstawianiem zastawek, bypassów, rozruszników, a także przeszczepianiem serca.
Dlaczego ważna jest profilaktyka?
Profilaktyka obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Przeprowadzanie regularnych badań, pozwala zdiagnozować schorzenia układu krążenia, takich jak: zaburzenia rytmu serca i ukrwienia; zawału, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Konsultacja jest potrzebna nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych objawów i boleści. Kardiolog po wykonaniu badań określi stan naszego zdrowia. Wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwala szybciej i nieinwazyjnie wyleczyć danej choroby. Często wystarczy unormować poziom ciśnienia. Lekarz może zalecić zwolnienie tempa życia; zmianę diety, dotlenienie organizmu, ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia. Z pewnością doradzi wyeliminowanie wszystkiego, co szkodzi sercu, a więc stres, nikotynę, alkohol, ciężkostrawne jedzenie, nadwagę, siedzący tryb życia itd.