Wybór lekarza pierwszego kontaktu jest niezwykle ważny, bo to do jego gabinetu udajemy się z częstymi dolegliwościami. Lekarz internista pomaga nam wyleczyć infekcje, kieruje na specjalistyczne badania, wystawia recepty w celu kontynuacji leczenia, a także zleca niezbędne badania profilaktyczne. Wyjaśniamy, co wziąć pod uwagę, wybierając lekarza pierwszego kontaktu.
O zdrowiu swoich oczu zwykle przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy pogarsza nam się wzrok. Tymczasem wielu chorób jesteśmy w stanie uniknąć lub skutecznie zahamować ich rozwój na wczesnym etapie, jeśli tylko w odpowiednim momencie zgłosimy się do gabinetu okulistycznego. Podstawą profilaktyki narządu wzroku są regularne wizyty kontrolne u okulisty.
Pojawiające się na skórze zmiany m.in. włókniaki można bezpiecznie usunąć, korzystając z metod nieinwazyjnych. Dzięki temu możemy uniknąć zabiegów chirurgicznych oraz związanego z nimi dyskomfortu. Usuwanie włókniaków obejmuje zastosowanie lasera, który w bezpieczny sposób pozwala pozbyć się zmian, przyśpieszając jednocześnie czas gojenia się skóry. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg laserowego usuwania włókniaków.
Każda kobieta powinna odwiedzić ginekologa przynajmniej raz w roku. Pierwsza wizyta zalecana jest już u nastolatek, które zaczęły miesiączkować. Niestety, wiele kobiet pojawia się u ginekologa, dopiero gdy zajdą w ciążę… Warto jednak już wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować się do wizyty, a także, jak przygotować się do badania ginekologicznego.
Internista to lekarz, do którego podstawowych obowiązków należą diagnozowanie, profilaktyka oraz leczenie chorób narządów wewnętrznych. Ze względu na rozległość swojej specjalizacji często pełni funkcję lekarza pierwszego kontaktu. Jakie cechy powinien posiadać internista dobrze wykonujący swoją pracę?
Czym różni się psychiatra od psychologa? Czy można być jednocześnie specjalistą z zakresu psychologii i psychiatrii? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania.
Brodawki, często nazywane też kurzajkami, są to charakterystyczne grudkowate zmiany, które mogą występować zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Najczęściej brodawki można spotkać na stopach, dłoniach i palcach, ale występują także na narządach płciowych i w innych mniej typowych miejscach. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), zaliczany do jednych z najczęściej atakujących ludzi wirusów. Szacuje się, że na brodawki cierpi około 7-10% ogólnoświatowej populacji. Jak sobie z nimi radzić? W dzisiejszym wpisie opiszemy skuteczne metody usuwania brodawek.
Ultrasonografia to metoda diagnostyczna powszechnie wykorzystywana w medycynie już od lat 70. ubiegłego stulecia. Początkowo wykorzystywana była przede wszystkim w ginekologii i położnictwie, kardiologii i przy schorzeniach jamy brzusznej. Zakres zastosowań sukcesywnie się rozszerzał na inne obszary anatomiczne, w tym przede wszystkim na obszar klatki piersiowej.
Podstawowym zadaniem lekarza orzecznika medycyny pracy jest ustalenie zdolności do podjęcia przez zatrudnionego danych obowiązków związanych z obejmowanym przez niego stanowiskiem. Na badania osobę zatrudnioną wysyła pracodawca, który musi posiadać orzeczenie lekarza w sprawie tego, że dana osoba nie ma przeciwwskazań do świadczenia obowiązków związanych danym stanowiskiem.
|