Na świecie jest wiele rodzajów chorób. Rozmaite schorzenia da się klasyfikować ze względu na różne czynniki. Czasem wyróżnia się wśród nich takie przypadłości, które są zakaźne, i takie, które zakaźne nie są. Nie jest to jednak jedyny sposób podziału. Równie dobrze można wyszczególniać choroby ze względu na miejsce ich występowania i pochodzenia. W tym kontekście wyróżnia się zaś najczęściej taką grupę jak choroby tropikalne. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają one do siebie to, że nabawić się ich można przebywając w strefie tropikalnej.
Kardiologia zajmuje się wrodzonymi i nabytymi chorobami serca i układu krążenia. Lekarz o tej specjalizacji przeprowadza badania, zanim postawi diagnozę i przejdzie do leczenia schorzenia.
Schorzenia dermatologiczne, czyli choroby skóry czy inaczej dermatozy mogą rozwijać się na różnym podłożu, a objawiają się zmianami na powierzchni skóry, które określa się mianem wykwitów lub też zmianami dotyczących włosów lub paznokci. Mogą się one pojawiać niezależnie od wieku, a dokładny schemat leczenia będzie uzależniony od tego, jaka jest przyczyna danego schorzenia. A jakie dermatozy pojawiają się zdecydowanie najczęściej.
Bycie zawodowym kierowcą to bardzo odpowiedzialna praca. Aby móc ją wykonywać trzeba przejść odpowiednie badania potwierdzające, że dana osoba cieszy się dobrym zdrowiem i może taki zawód realizować w sposób bezpieczny, bez poważnych przeciwwskazań. O jakie dokładnie badania chodzi oraz dlaczego są one tak istotne?
Wykonywanie niektórych zawodów wymaga odpowiedniego przygotowania. Poza zdobyciem wiedzy i odbyciem praktyki niekiedy koniecznością jest wykonanie badań lekarskich, które potwierdzą zdolność do pracy w określonych warunkach. Wśród tego rodzaju badań wymienia się badania wysokościowe, które musi wykonać każdy, kto planuje podjąć pracę na wysokościach.
Każdy w swoim życiu, prędzej czy później musi udać się do lekarza specjalisty. Chociaż większość z nas stara się dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, to jednak choroby czy różnego rodzaju wypadki są niestety nieodzownym elementem naszego życia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele specjalności lekarskich istnieje, a wszystko to, dlatego, aby udzielić nam niezbędnej pomocy, kiedy tego potrzebujemy. Dziś postaramy się wyjaśnić, kim jest lekarz pulmonolog i czym tak naprawdę się zajmuje!
Do ginekologa wiele kobiet chodzi nie chętnie, a pierwsza wizyta może być tym bardziej stresująca, jednak nie powinno się jej nadmiernie opóźniać, bo ma ona znaczenie już dla dziewczyny, która zaczyna dojrzewać. Pamiętajmy, że regularne odwiedzanie specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych jest kluczem do zdrowia. Kiedy więc powinniśmy udać się na pierwszą wizytę u ginekologa, a właściwie kiedy zabrać na nią naszą córkę?
Laryngologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób i nieprawidłowości w obrębie dróg oddechowych oraz zaburzeń związanych z narządem smaku, zmysłu i węchu. Najczęściej odwiedzamy laryngologa w przypadku problemów z uszami lub gardłem. Zakres jego kompetencji jest jednak znacznie szerszy i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze dolegliwości kwalifikują się do badania laryngologicznego. Czym dokładnie zajmuje się laryngolog i kiedy warto się do niego udać?
Wybór lekarza pierwszego kontaktu jest niezwykle ważny, bo to do jego gabinetu udajemy się z częstymi dolegliwościami. Lekarz internista pomaga nam wyleczyć infekcje, kieruje na specjalistyczne badania, wystawia recepty w celu kontynuacji leczenia, a także zleca niezbędne badania profilaktyczne. Wyjaśniamy, co wziąć pod uwagę, wybierając lekarza pierwszego kontaktu.
O zdrowiu swoich oczu zwykle przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy pogarsza nam się wzrok. Tymczasem wielu chorób jesteśmy w stanie uniknąć lub skutecznie zahamować ich rozwój na wczesnym etapie, jeśli tylko w odpowiednim momencie zgłosimy się do gabinetu okulistycznego. Podstawą profilaktyki narządu wzroku są regularne wizyty kontrolne u okulisty.
|