Badanie wysokościowe
Praca na wysokości uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych. W celu stwierdzenia, czy dana osoba jest zdolna do wykonywania pracy ponad ziemią, wykonywane jest badanie wysokościowe. Ma ono na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które w przypadku podjęcia pracy na wysokości mogłyby stanowić zagrożenie zarówno dla badanego, jak i innych pracowników oraz osób postronnych. Badanie wysokościowe wykonywane jest na podstawie skierowania od pracodawcy, które wskazuje, jaka będzie maksymalna wysokość wykonywania pracy – do 3 metrów lub powyżej 3 metrów.
Zakres badania wysokościowego
Pełne badanie wysokościowe obejmuje konsultacje u lekarzy trzech specjalizacji – okulisty, neurologa oraz laryngologa. Badany jest również poziom glukozy we krwi, więc na badanie powinniśmy zgłosić się na czczo. Restrykcyjność i częstość badań wysokościowych zależna jest od maksymalnej wysokości, na której będzie wykonywana praca. Jeśli podczas badań poszczególni lekarze specjaliści nie stwierdzą żadnych poważnych nieprawidłowości, lekarz medycyny pracy wystawia stosowne orzeczenie, które zezwala na pracę na określonej wysokości. W naszej przychodni wszystkie badania wykonasz w ciągu jednego dnia.
Praca na wysokości a okulary
Według obowiązujących w Polsce przepisów wykonywanie pracy na wysokości powyżej 3 metrów w okularach jest niedopuszczalne. Nie istnieją jednak żadne przeciwwskazania do udzielenia zezwolenia na pracę na wysokości w soczewkach kontaktowych, które uważane są za bezpieczniejsze od okularów – podczas pracy nie mogą one spaść, a w razie upadku nie powodują urazów oczu; nie podlegają również parowaniu w wyniku zmian temperatury.